2018 All-State Team!

The League recognizes those students with the top 100 Trap League averages as the Minnesota State High School Clay Target League All-State Team.  These top athletes will receive a special All-State patch, and are qualified for the 2017 MSHSL State Tournament June 22nd in Prior Lake.

For Skeet, the League recognizes the top 25 league averages for the All-State Team, and they get the right to say they’re one of the best in the state!

Trap:

Hunter Johnson Wheaton High School
 Owen Novacek Badger-Greenbush-Middle River High School
 Karter Desmet Marshall High School
 Jeremy Knight Alexandria High School
 Barrett Swenson Wayzata High School
 Bronson Hoglund Hermantown High School
 Alex Seppala Hibbing High School
 Samuel Winkel Wayzata High School
 Thomas Rowlee William Kelley High School
 Chris Hahn Wadena-Deer Creek High School
 Wyley Petersen Tri-City United High School
 Lane Berning St. Michael-Albertville High School
 Cade Melin Kerkhoven-Murdock-Sunburg High School
 Adam Oehlenschlager Alexandria High School
 Michael Schroeder Brandon-Evansville High School
 Shane Ives Winona High School
 Tucker Brown East Grand Forks High School
 Woodrow Glazer New Prague High School
 Nicholas Wegner New Prague High School
 Zack Ciurleo Proctor High School
 Dominick Carlson Staples Motley High School
 Jake Mader Annandale High School
 Shelby Fritz Elk River High School
 Erik Knight Alexandria High School
 Zach Evans Badger-Greenbush-Middle River High School
 David Lorentz Hopkins High School
 Calub Klontz Cambridge-Isanti High School
 Cody McCracken Lakeville South High School
 Tyler Kingery Prior Lake High School
 Jackson Deal Wheaton High School
 Garrett Mourning St. Michael-Albertville High School
 Austin Schroeder Ashby High School
 Kyle Dupont St. Michael-Albertville High School
 Jack Knaus Kimball High School
 James Bryant Proctor High School
 Carson VanSytzama Delano High School
 Gabe Czajkowski Prior Lake High School
 Ganon Kuznia Badger-Greenbush-Middle River High School
 Benjamin Sladek Tri-City United High School
 Russell Malterud North Branch High School
 Christopher Erickson Montevideo High School
 Reed Patterson Duluth East High School
 Ben Safar Monticello High School
 Graham Seminari Rogers High School
 Devan Nelson Frazee-Vergas High School
 Breydon Bertilrud Badger-Greenbush-Middle River High School
 Cole Dack Northfield High School
 Thomas Kotewa Truman High School
 Cole Girtz Park Rapids High School
 Nicolas Witt Alexandria High School
 Kelby Jaenisch MACCRAY High School
 Hans Swanson Math and Science Academy of Woodbury
 Quentin Douglas Rushford-Peterson High School
 Blake Conrad Prior Lake High School
 Sam Barczak Hopkins High School
 Owen Weisel Alexandria High School
 James Theobald Hermantown High School
 Gunnar Fogt East Central High School
 Blake Legred United South Central High School
 Logan Gile Lakeview High School
 Christian Koefod Ashby High School
 Adam Zimmerman Alexandria High School
 Zach Jahnz Truman High School
 Mason Milbrand Norwood-Young America High School
 Sam Hilbrands MACCRAY High School
 Nick Peterson Bemidji High School
 William Swanson Holy Family Catholic High School
 Jacob Stroyny St. Francis High School
 Kayla Lysne Delano High School
 Carter Smith Hibbing High School
 Jared Stewart Lakeville South High School
 Logan Cronen MACCRAY High School
 Zach Habedank Thief River Falls High School
 Evan Alsleben Hutchinson High School
 Riley Cronen MACCRAY High School
 Wayne Simonson Hermantown High School
 Ariel Carlson Proctor High School
 Isaac Peterson St. Charles High School
 Simon Kimmes Hastings High School
 Chancellor Olson NRHEG High School
 Jacob Bocock Fairmont High School
 Connor Olson Foley High School
 Caleb Brennan Prior Lake High School
 Hunter Smith Buffalo High School
 Hunter Seefeldt Verndale High School
 Derrick Van Overbeke Marshall High School
 Jordan Langheinrich Houston High School
 Logan Gerdes Big Lake High School
 Mason Johnson Northome High School
 Jack Johnston Anoka High School
 Drake Larsen Battle Lake High School
 Grant Fogarty Tri-City United High School
 Benton Stadsvold Ashby High School
 C J Schlosser Alexandria High School
 Andrew Gallagher Byron High School
 Sawyer Kubasch Mayer Lutheran High School
 Nic Geiger Bemidji High School
 Jacob Stover Proctor High School
 Peter Jensen Hibbing High School
 Sam Sanness Spring Grove High School
 Anden Stroik Hermantown High School
 Wyatt Hahn Hutchinson High School
 William Rahne St. Michael-Albertville High School
 Bryce Kuznia East Grand Forks High School
 Jack Benson Staples Motley High School
 Cole Volkmann Medford High School
 Mason Riddel Zimmerman High School
 Lucas Wendolek Dassel-Cokato High School
 Jackson Reid Wayzata High School
 Alexander Pearce Watertown-Mayer High School
 James Krautkremer Tri-City United High School
 Tate Hammitt Bemidji High School
 Jesse Langheinrich Houston High School
 Zachary Stueve Wheaton High School

Skeet:

Max Bunning Wayzata High School
 Zach Habedank Thief River Falls High School
 Hayden Wege Jefferson-Kennedy High School
 Evan Marsh Providence Academy
 Blake Conrad Prior Lake High School
 Ben Hines Lakeville South High School
 Samuel Winkel Wayzata High School
 Collin Manning Blaine High School
 Lane Masteller Perham High School
 Nathan Ziemer Wayzata High School
 Beau Keagle Roseau High School
 Dominic Floria Grand Rapids High School
 Austin Swan Prior Lake High School
 Nathan Schultz Wayzata High School
 Tate Peterson Blaine High School
 Jack Caturia Hastings High School
 Jack Gray Lakeville South High School
 Barrett Swenson Wayzata High School
 Taylor Johnson Roseau High School
 Lucas Rasmusson Wayzata High School
 Tanner Rastedt Perham High School
 Tyler Kingery Prior Lake High School
 William Wasieleski Mahtomedi High School
 Cody McCracken Lakeville South High School
 Brandon Krivitz Prior Lake High School
 Seth Gerber Austin High School
 Mitch Munion Mahtomedi High School
Comments are closed.